SGK ve Bağkurdan Emeklilikte Son 3.5 Yıl

0
931

SORU

Merhaba, kısa zaman içinde bir firma açtık. emeklilik şartlarının hepsini doldurdum yaş hariç. şirketi kendi üzerime almak istiyorum. 28 yıllık sgk lıyım. şirketi devraldığım zaman bağkura geçiyorum ama sgk çalışma yılının süresini de hesaplar isek emekli olduğum zaman bağkurdan mı yoksa sgk dan mı olabilirim. ayrıca  son 3 yıl hangi prim yatırılırsa ordan emekli olursun diye bir şey duydum. Ne kadar doğru bilmiyorum. SGK ve Bağkurdan Emeklilikte Son 3.5 Yıl var mıdır?


CEVAP

SGK ve Bağkurdan Emeklilikte Son 3.5 Yıl

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olanlar için kural son 7 yıldaki 1261 gün olarak işletiliyor. Yani siz son 1261 gün hangi kuruma prim ödemişseniz hizmetlerinizin birleşmesinden sonra o kurumdan emekli oluyorsunuz. 1 Ekim 2008’den sonra sigortalı olanlarda ise hangi kuruma daha çok prim ödenmişse emeklilik de o kurumdan gerçekleşiyor.

2011 öncesinde ‘tek statüden sigortalılık’ mecburiyeti varken Torba Yasa ile farklı sigortalılık imkânı getirildi. Yani bir kişi aynı anda kendine ait bir firmada Bağ- Kur’lu olurken bir başka şirkette de SSK’lı olarak çalışabiliyor. Burada kazançlar toplanırken ileride emekli maaşını artırıyor.
1 Ekim 2008 öncesi sigortalıların son 7 yılda çalıştıkları iki kurumun hizmet süreleri eşit ise (1260 gün) o zaman son çalışılan kurum emeklilikte geçerli oluyor ve maaş buradan bağlanıyor.

Sonuç olarak, iş yerini üzerinize devir alırsanız ve 3,5 yıldan fazla bağkurlu olursanız, bağkurdan emekli olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz