SGK Teşvikleri Hangi Durumlarda Kesilir

0
1618
SGK Teşvikleri Hangi Durumlarda Kesilir
SGK Teşvikleri Hangi Durumlarda Kesilir

SGK Teşvikleri Hangi Durumlarda Kesilir sorusunun cevabı 5510 sayılı Kanunda belirtilmiştir.

SGK Teşvikleri Hangi Durumlarda Kesilir

Kimler 1 yıl Süre İle SGK Teşviklerinden Yararlanamaz?

Kısaca belirtmek gerekirse, sigortasız işçi çalıştıran ve çalışmadığı halde dışarıdan birini iş yerinde sigortalı gösteren işverenler, bu durumun tespit edilmesi halinde 1 yıl süreyle 5 (beş) puanlık teşvikten yararlanamayacaktır. 5 (beş) puanlık teşvikten yersiz olarak faydalandığının sonradan tespiti halinde yararlanılan teşvik tutarı işverenden gecikme cezası ile birlikte tahsil edilecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığının tespiti halinde de işverenlerin teşviklerden bir yıl süreyle yasaklı hale getirileceğine dair hüküm 6486 sayılı kanunla eklenmiştir. Bu Kanun  01.01.2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Yapılan düzenleme uyarınca “Çalıştırdığı kişilerin sigortalı olarak bildirilmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı;

  • Kurumca yapılan denetimler sonucu anlaşılan iş yerlerinden dolayı, tutanak tarihini izleyen,
  • Mahkeme ilanından anlaşılan iş yerlerinden dolayı, mahkemenin kesinleştiği tarihi izleyen,
  • Resmi kurum ve kuruluşlar dan gelen yazılardan anlaşılan iş yerlerinden dolayı söz konusu yazıların SGK’ya intikal tarihini izleyen ay başından başlanılarak 5 puanlık sigorta teşvikinden bir yıl süreyle yararlanılması mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla bu kapsama giren işverenlerin 5 puanlık teşvikten yararlanma suretiyle APHB göndermesi bir yıl süreyle kurum tarafından otomatik olarak engellenecektir”
SONUÇ OLARAK; 

Sigortasız işçi çalıştırdığı denetimle anlaşılan ve ayrıca çalışmadığı halde iş yerinden sigortalı gösterildiği tespit edilen iş yerlerinin yararlandığı teşvikler 1 yıl kesilir.

Örneğin; 50 adet asgari ücretli işçi çalıştıran bir işverenin sadece 5 puanlık teşvikten sağladığı indirim yaklaşık 4.443 TL olmaktadır. İşveren sigortasız işçi çalıştırdığında 1 yıl süreyle bu teşvikten yararlanamayacaktır. Buna göre işveren 12* 4.443 TL=53.325 TL gibi bir teşvikten mahrum kalacaktır. Eğer bu iş yerinde çalışan işçilerin asgari ücretli değil de daha yüksek ücretliler olduğunu var sayarsak işverenin sigortasız işçi çalıştırmasından dolayı mahrum kalacağı prim teşviki 100.000 TL civarında olabileceği ve ayrıca teşviklerden yersiz yararlandırılmış olan dönemlerin tutarları gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte tahsil edileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

UYARI: SGK Teşviklerinin kesilmesinde 1 yıl kuralı değişmiştir. Bu konu ile ilgili detaylar için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT: Teşviklerden Yararlanamadığınızı Düşünüyorsanız, Teşvik Yönetim Sistemimiz ile Teşviklerden Usulunce ve Kesin Sonuçla Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

NOT: SGK Teşvikleri Hangi Durumlarda Kesilir konusu ile ilgili sorularınız için sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.
Reklamlar

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN