SGK Girişimi Yapmadılar Ne Yapmalıyım

0
954

SORU

Merhaba ben 09.07.2019 da işe başladım fakat girişimi yapmadılar, geriye dönük giriş yapılabilir mi ve kısaca SGK girişimi yapmadılar ne yapmalıyım?


CEVAP

Merhaba, sigorta girişinizin yapıkıp yapılmadığından emin değilseniz ayın 23’ünü bekleyip, e-devletinizinden hizmet dökümünüze bakabilirsiniz. Ancak işe girişinizin yapılmadığından eminseniz, ilk olarak ALO 170‘İ arayıp sigortasız çalıştığınızı ve hangi tarihten itibaren çalışmaya başladığını bildirmelisiniz.

Şikayetiniz üzerine Sosyal Güvenlik Kurumundan Yetkili Denetmenler gelerek iş yerinde fiili bir denetim yapacaklardır. Bu denetimde sizi çalışırken gördükleri takdirde gerekli işlemleri yaparak geçmişe dönük olarak sigortalılığınızı sağlayacaklardır.

Sigortasız Çalıştığımı Nasıl İspat Ederim

Sigortasız çalıştırılma şikayetinde bulunan işçilerin bunu nasıl kanıtlayacağı ise, ayrı bir konudur. Sigortasız çalıştığını ispat etmesi hususu, hala çalışmaya devam eden ve etmeyenler için farklı yöntemleri vardır.

SGK Girişimi Yapmadılar Ne Yapmalıyım

Fiili olarak sigortasız çalışan kişilerin bu çalışmasını ispat etmesi daha kolaydır. Bu kişilerin yapması gerekenler şunlardır;

  • 170’i Aramak: SGK’nın ihbar ve şikayetleri aldığı ücretsiz hat olan ALO 17O’i arayarak sigortasız çalışıldığının bildirilmesi gerekmektedir. Bu ihbar yapılırken dilersenin isminizin gizli kalmasını da talep edebilirsiniz. İhbarda diğer sigortasız çalışanlarında ismini belirtmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca, hangi saat diliminde ve hangi konumda çalıştığınızı da bildirmelisiniz.

Böylece, işyerinize denetime gelinecek ve gelen denetmen/müfettişin sizi orada çalışıyorken görmesi sigortasız çalıştığınızı ispat etmeniz için yeterli olacaktır.

  • Belge – Evrak Toplamak: İşyerinize denetim elemanları geldiğinde siz o an işte değilseniz ya da işverenler tarafından saklandıysanız, kısaca denetim elemanları sizi çalışırken göremediyse ya da denetime gelindiğinde sizi de sigortalı yapacağından şüphe duyuyorsanız, bilgi, belge ve çalıştığınız belirtecek evrak biriktirmelisiniz.

Sigortasız işçi olarak biriktireceğiniz belgelerden bazıları şunlar olabilir.

  1. Üzerinde imzanızın olduğu alış ya da satış faturası
  2. Yine sizin imzanızın, işyerininde kaşesinin olduğu herhangi bir makbuz
  3. İşyerine gelen posta ya da kargonun sizin tarafınızdan teslim alındığı gösteren belge
  4. Elden ücret aldığınızı gösteren imzalı kaşeli belge
  5. İş kazası geçirirseniz hastanede tutulacak olan tutanak
  6. Bordro ve puantaj kayıtlarındaki adınız ve soyadınız

Topladığınız bu belgeleri SGK’ya sunarak sigortasız çalıştığınızı ispat edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için, Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Ve İspatı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT: SGK Girişimi Yapmadılar Ne Yapmalıyım konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz