Kategoriler İşsizler

Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi

‘Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi’ ya da ‘Son 120 günde eksik gün olması işsizlik maaşını almaya engel midir?’ ‘Part Time çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi?’ gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulmaya çalışacağız.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi işsizlik maaşına hak kazanmanın şartlarından biri de işçinin işten ayrıldığı tarihten geriye dönük olarak 120 günü aralıksız çalışmış olmasıdır. Ancak uygulama da ortaya çıkan sorunlardan biri de son 120 günün içinde çeşitli sebeplerle işe gelmemiş, rapor almış, devamsızlık yapmış ya da ücretsiz izinli olanların işsizlik maaşlarının kesintiye uğrayıp uğramayacağıdır. Bu sebeple son 120 günün hesabında dikkate alınan ve dikkate alınmayan eksik günleri inceleyeceğiz.

Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Haller 

Bir çok sigortalı “işten çıkmadan hemen önce rapor almış ve işe gidememiştim, bu durum benim işsizlik maaşı almama engel olur mu” gibi sorularla sorarak endişelenmektedir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu endişeye mahal bırakmayacak şekilde bu konuyu açıklamıştır.

Son 120 gün içinde, iş sözleşmesi devam eden ancak;

 1. Ücretsiz İzin,
 2. Hastalık,
 3. Gözaltına alınma
 4. Disiplin cezası,
 5. Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 6. Kısmi istihdam,
 7. Lokavt,
 8. Grev,
 9. Genel hayatı etkileyen olaylar,
 10. Doğal afet,
 11. Ekonomik kriz,

Nedenleriyle iş yerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

4447 sayılı Kanunun bu hükmünden anlaşıldığı üzere işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde rapor alıp işe gidemeyenlerin işsizlik maaşı almasına engel bir durum bulunmamaktadır.

Ancak, son 120 günün hesabında devamsızlık yaptığınız günleriniz var ise ve bu devamsızlık günleri işveren tarafından tutanak altına alınıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmişse işsizlik maaşınızı almanıza engel olacaktır.

Eğer, son 120 günde bir gün dahi olsa devamsızlığınız varsa işsizlik maaşını alamayacağınızdan dolayı, İş-Kur’a başvurmadan önce işvereninize başvurup Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe vererek devamsızlık kodunu ücretsiz izine çevirmesi gerektiğini iletmeniz, işsizlik maaşı almanızı sağlayacaktır.

Ücretsiz İzin Alınmasının İşsizlik maaşına etkisi ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

YORUMU GÖR

 • Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum son 4 yıllık çalışmam var yani 1080 günü geçiyor normalde 10 aylık maaş almam lazım fakat son 3 yılda 3 günlük bir hastalık raporun var ve bundan dolayı 8 ay alabiliyormusum bu ne kadar doğru hastalıktan dolayı raporluydum.

 • Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum son 4 yıllık çalışmam var yani 1080 günü geçiyor normalde 10 aylık maaş almam lazım fakat son 3 yılda 3 günlük bir hastalık raporun var ve bundan dolayı 8 ay alabiliyormusum bu ne kadar doğru hastalıktan dolayı raporluydum.

  • Merhaba, işkur raporlu günleri işsizlik maaşını hesaplarken düşer. Rapor maaş almanızı engellemez ama çalışmadığınız günler hesaba dahil edilmez

 • 4 yıllık çalışmam var. 2018 yılında işsizlik maaşı alyorum. Son üç yılda Doğum iznim var. Doğum izinleri Bu işsizlik maaşı süresini kısaltır mı.

 • Merhaba Ben iş kazasi gencirdim uzun bir raporum var bu benim issizlik maasi almamı etkiler mi?

  • Merhaba, hayır raporlarınız işsizlik maaşı almanıza engel teşkil etmeyecektir.

 • Mrb. Benim su an 592günüm var ama dört aydır raporluyum is kazası gecirdim gecen hafta is yerinden cıkısım yapıldı issşzlik maası alabilir iyim

  • Merhaba, 600 günü tamamlamadığınız için işsizlik ödeneği alamazsınız.

 • Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum trafik kazası yaptım doktor iş göremez raporu verdi rapor parasını alabilirmiyim

 • Merhaba benim son 4aydA yani 120 gün içerisinde 1gün raporlu 1gün ise mazeret iznim var bunlar benim işsizlik maaşı bağlanmasını engellermi işsizlik maaşı hakkı elde edemiyormuyum firmada 7yılım doldu

 • Merhaba benim son 4aydA yani 120 gün içerisinde 1gün raporlu 1gün ise mazeret iznim var bunlar benim işsizlik maaşı bağlanmasını engellermi işsizlik maaşı hakkı elde edemiyormuyum firmada 7yılım doldu yani bu durum eksik günlerim sıkıntı yaratırmı bunun için ne yapmalıyım işden ayrılacağım için bilgi almak istiyorum tşk

  • Merhaba, raporlu günler etkilemez ancak mazeret izni dediğiniz devamsızlık ise işsizlik maaşını alamazsınız. Eğer ücretsiz izin ise alabilirsiniz

 • Merhaba ben son 9ay sağlık sorunundan dolayı raporluyum son 600günüm yok ama raporlu günler sayılırsa oluyor raporlu günler sayılmıyor mu acaba

 • Merhaba ben doğum izni kullandım akabinde 1 ay sağlık raporu kullandım.2011 Ağustos ayından itibaren aralıksız çalıştım.İşsizlik maaşını hakediyorum ama normalde 10 ay almam gereken süre 8 aya mı düşüyor 1 aylık sağlık raprum yüzünden?

paylaş
Yayınlandı
editör