Prim Borçlarının Kdv İadesinden Mahsubu İle Ödenmesi

0
2985
Prim Borçlarının Kdv İadesinden Mahsubu İle Ödenmesi 5510 sayılı Kanun ile düzenlenmiştir.

Prim Borçlarının Kdv İadesinden Mahsubu İle Ödenmesi

Prim Borçlarının KDV İadesinden Mahsubu İle Ödenmesi mümkündür. Bu takdirde, işverenlerin borçları için de bu yöntem kullanılabilir. KDV iadesinden mahsupta borcun normal ödeme süresinin bitim tarihinden itibaren. 20 gün içinde ödenirse borç ödenmiş olarak kabul edilecektir.
 
Mahsup talebi vadesi geçen prim borçları içinde, vadesi geçmeyen cari borçları için de yapılabilmektedir.
 
Ancak, prim borçlarının KDV iade alacağından mahsup suretiyle ödenmesi talebinde bulunulduğu halde, süresinde mahsup edilemeyen prim borçları için normal ödeme süresini izleyen günden başlanarak gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanacaktır.
Prim borçlarının KDV iadesinden mahsubu suretiyle ödenmesi uygulamasında primlerin son ödeme süresi. 20 gün uzatılmış olmaktadır.
 
Cari aya ilişkin pirim borçlarının yasal ödeme süresinin sona erdiği tarihi izleyen. 20 günlük süre içinde KDV iade alacağından mahsup suretiyle ödenmesi sırasında mahsup edilen tutarın prim borcunun tamamını karşılamaması durumunda. Mahsup edilen kısım yasal süresi içinde ödenmiş sayılacaksın buna karşın ödenmemiş kısmı. 20 günlük süre dikkate alınmaksızın yasal ödeme süresinin sona erdiği tarihten ödemenin yapılacağı tarihe kadar gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanmak suretiyle tahsil edilecektir.

Hangi Borçlar KDV İadesinden Mahsup Suretiyle Ödenebilir

Sigorta pirimi ve işsizlik sigortası primlerinin KDV İadesinden mahsubu suretiyle ödenmesi mümkündür. DMV borçlarının KDV İadesinden mahsubu suretiyle ödenmesi mümkün değilken uygulamada ve bankalar aracılığıyla DMV borçlarının tahsilatında yaşanan sıkıntıları giderme adına Kurum tarafından yayınlanan talimata istinaden DMV borçlarının da KDV iadesinden mahsup suretiyle ödenmesi imkanı tanınmıştır.

Prim Borcunun KDV İadesinden Mahsup Suretiyle Ödenmesi İçin Ne Yapılmalıdır

Prim borçlarının KDV iade alacağından mahsup suretiyle ödemek amacıyla başvuran işverenlere Kurum tarafından hazırlanan borç döküm formu verilecektir. Hazırlanan bu borç döküm formlarının prim, işsizlik ve ödeme ve borçlara eklenecek ve işverenler tarafından bu borç döküm formu ilgili vergi dairesine teslim edilecektir.
 
NOT: Prim Borçlarının Kdv İadesinden Mahsubu İle Ödenmesi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz