Özel sektörde 1-2 Günlük Raporda Maaş Kesintisi

0
881

SORU

Merhaba ben 2 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum şimdiye kadar aldığım 1 veya 2 günlük raporlardan hiç kesinti olmuyordu. Ama 2020 den bu yana ayrı günlerde kaç gün rapor almışsam maaşımdan kesmiş iş yeri. Sizce bu haksızlık değil mi ? Özel sektörde 1-2 Günlük Raporda Maaş Kesintisi doğru mudur?


CEVAP

Özel sektörde 1-2 Günlük Raporda Maaş Kesintisi

 

Özel sektörde çalışan sigortalılarımızda, 1 ve 2 günlük istirahat raporları neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir geçici iş göremezlik ödeneği ödenmediğinden dolayı işverenlerin bu günlerde işe gelemeyen işçilerin maaşından bir kesinti yapamayacağı düşüncesi mevcuttur.

Ancak bu düşünce genel hükümlere aykırıdır. İşveren, 2 gün de olsa işe gelmeyen işçinin ücretini ödemek mecburiyetinde değildir.

İşçilerin 1 ya da 2 günlük olup olmamasına bakılmaksızın, işe gelemediği günler maaşından kesinti yapılabilir. Bu durum tamamıyla işverenin inisiyatifinde olup, işçinin maaşından kesinti yapmayabilir.

Dolayısıyla, işveren tarafından yapılmış bir haksızlık olmayıp işe gelmediğiniz günlerde ücretinizden kesinti yapabilir.

Söz konusu istirahat raporları ,

1- Her ayın 23’ünde verilen APHB ile birlikte 01- İstirahat kodu ile bildirilmez ise ya da “istirahatli olduğu sürelerde, işyerinde çalışmamıştır” kutucuğu işaretlenmez ise

2- E-rapor ekranından işçinin çalışıp çalışmadığını “Çalışmadı” veya “Çalıştı” olarak, bildirmeyen işverenlere asgari ücretin yarısı, geç bildirenlere ise asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Hastalık nedeniyle alınan ilk 2 günlük istirahat raporları na geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumunun çıkardığı 2016/21 sayılı genelgede belirtildiği gibi; “Hastalık vaka türünde sıra numarası “1” olup, 2 veya daha az gün süreli raporlar için ödenek ödenmeyecek ve çalışılmadığına dair bildirim aranmayacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz