Meslek Kodunun Yanlış Bildirilmesinin Cezası

0
2466

Meslek Kodunun Yanlış Bildirilmesinin Cezası 5510 sayılı Kanunun 102. Maddesinde düzenlenmiştir. 

Sigortalıların işe girerken onların adlarına bildirilen işe giriş bildirgesinde meslek kodu adı altında bir sutün bulunmaktadır. İşe giren sigortalılar o iş yerinde hangi iş üzerinde çalışacaklarsa meslek kodu da ona göre seçilmelidir. Örneğin, kişi çaycı olarak çalışacaksa 9412,02 Çaycı kodu ile bildirilmelidir. Sigortalı muhasebe müdürü olarak çalışacaksa 1211.06 Muhasebe Müdürü kodu ile bildirilmelidir.

Bu yazımızda meslek kodlarının yanlış bildirilmesi ve bu hatalı olarak bildirilen meslek kodlarının Sosyal Güvenlik Kurumunun tespit etmesi halinde işverenlere uygulanacak idari para cezalarını anlatacağız.

Meslek Kodunun Yanlış Bildirilmesinin Cezası

5510 sayılı Kanun 102. maddesinde, işçilerin meslek kodlarının doğru ve gerçek bir şekilde bildirilmesi gerektiği, eğer çalışanların yaptıkları işe uygun meslek kodları bildirilmez ise, idari para cezası uygulanacağı belirtilmiştir. Ayrıca bu idari para cezasının aylık asgari brüt ücreti geçemeyeceği de belirtilmiştir.

Kanun metninden de anlaşılacağı gibi meslek kodunun yanlış bildirilmesinin 2018 yılı idari para cezaları 2.029,50/10 = 202,95 TL olarak uygulanacaktır.

Uygulanacak olan 202,95 TL idari para cezası sadece bir işçi için geçerlidir. Ancak, bu şekilde yanlış bildirilen sigortalıların sayısı ne kadar olursa olsun toplamda bir ay için 2.029,5 TL’yi geçmemektedir.

Ayrıca; bu bahsedilen idari para cezalarının Kuruma ve yargıya itiraz edilmeden önce idari para cezalarının işverene tebliğ edilmesinden sonraki 15 gün içinde peşin ödenmesi halinde, bunun dörtte üçü tahsil edileceğinden bu rakam 202,95 x 3/4 = 152,21 TL olacaktır.

Meslek kodunun yanlış bildirilmesiyle ilgili olan idari para cezalarının uygulanması Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin yürürlüğe girmesi ile başlayacaktır. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin yürürlüğe girme tarihi 01.07.2018 olarak belirtilmiştir.

Ayrıca işe giriş bildirgelerinde ve muhtasar prim hizmet beyannamelerinde yanlış bildirilen meslek kodlarının tespit edilebilmesi oldukça zordur. Bunun için işçinin meslek kodunun yanlış bildirildiği şeklinde şikayette bulunması ve Sosyal Güvenlik Kurumu ancak iş yerine yapılan denetimlerle tespit edilebilmesi gerekmektedir.

NOT: Meslek Kodunun Yanlış Bildirilmesinin Cezası konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz