Mavi Kart Sigortalı Yurtdışı Borçlanması

0
935

SORU

Almanya dan 12 agustos 2017 de tr ye geldik ve biz aile şirketimizde çalışmaya başladık.ilk sigorta girişimizi 13 3 2018 de yaptık ama sonradan anladık ki boşu boşuna gün kaybımız var bu giriş tarihimizi en az 2 veya 3 ay geriye dönük 2018 yılbaşına doğru borçlanabilir miyiz? Mavi Kart Sigortalı Yurtdışı Borçlanması mümkün müdür? Teşekkürler


CEVAP

Yurt Dışı Borçlanması işlemleri 3201 sayılı Kanuna göre yapılmaktadır. 

Mavi Kart Sigortalı Yurtdışı Borçlanması Şartları

1- Türk Vatandaşı Olmak: Yurt dışındaki çalışmalarınızı borçlanabilmeniz için ya SGK’ya borçlanma yapmak için başvuru yaptığınız zaman ya da yurt dışında geçirdiğiniz sürelerden borçlanmayı istediğiniz zaman diliminde Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir.

Mavi Kart
Mavi Kart

 

Ancak İstisna olarak, Bulgaristan’dan 01/01/1989-08/05/2008 tarihleri arasında zorunlu göçe tabi tutularak ülkemize gelen ve sonradan Türk vatandaşlığı alanlar bu kapsam dışındadır. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi uyarınca, Mavi Kart hamili kişiler bazı istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanabilirler.

2- Belirli Sürelerle Yurt Dışında Bulunmak :

* Yurt dışında çalışarak geçirdiğiniz süreler

* 1 yıla kadar işsiz olarak geçirdiğiniz süreler

* Ev kadını olarak geçirdiğiniz süreler (evli veya bekar olmanızın önemi yoktur. Ancak tatil vb sebeplerle Türkiye’ye giriş- çıkış yaptığınız süreler icin borçlanma yapmanız mümkün değildir)

3- 18 Yaşından Büyük Olmak:

4- Yurt Dışında Geçen Sürelerin Belgelendirilmesi: Bunun için Türk Konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilcilerden alınacak yurt dışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgelerini ya da çalışılan ülkede bağlı bulunulan sigorta merciinden alınacak hizmet cetveli veya sigorta kartlarını SGK’ya sunmanız gerekmektedir.

5- Yazılı İstekte Bulunmak: www.sgk.gov.tr adresininin “Yurt dışı/Form ve Dilekçeler” bölümünden temin edebileceğiniz talep dilekçesini doldurarak kargo yoluyla SGK’ya göndermeniz durumunda dilekçe kuruma ulaştığı an yazılı başvurunuzu yapmışsınız demektir.

Sizin sorunuzun özeline gelecek olursak, geçmişe dönük borçlanma yapabilmenin şartlarından biri borçlanma yapmak istediğiniz günlerde yurtdışında ikamet etmelisiniz. Siz de bu tarihlerde ülkeye dönmüş olduğunuz için geçmişe dönük olarak borçlanma yapamazsınız.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT: Mavi Kart Sigortalı Yurtdışı Borçlanması konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz