Malullük Aylığı Alanlara Sağlanan Yardımlar Nelerdir

0
1689

Malullük Aylığı Alanlara Sağlanan Yardımlar Nelerdir sorusunun cevabı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 25. maddesinde verilmiştir. Buna göre malul olanların Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle bu yardımı almakta olanların hakları saklı tutulmuştur.

Malullük Aylığı Alanlara Sağlanan Yardımlar Nelerdir

1- Sağlık Yardımı

Malullük aylığı almakta olanlar herhangi bir prim ödeme yükümlüsü olmaksızın ve ayrıca genel sağlık sigortalısı olarak tescile gerek kalmaksızın genel sağlık sigortalısı sayılırlar. Dolayısıyla, Kurumdan malullük aylığı alanlar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanırlar.

2- İşe Alıştırma (Rehabilitasyon)

Malullük aylığı almakta olan sigortalılara sağlanan bir diğer yardım, bunların işe alıştırılmalarıdır. Bu durumda, malullük aylığı almakta olan sigortalılara, genel sağlık sigortası hükümleri çerçevesinde işe alıştırma hizmetleri sunulacaktır.

3- Sosyal Yardım Zammı

Sosyal Yardım Zammı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile kaldırılmıştır. Ancak, bu Kanuna koyulan bir hükümle ödenmekte olan sosyal yardım zammı, kişilerin aylıklarına ilave edilerek ödenmesine devam edilecektir. Dolayısıyla şu an sosyal yardım zammı sadece 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden önce bu yardımı alanlara yapılacak olup miktarı da son derece düşüktür. Bu gün için SSK kapsamında olanlar için 4,69 TL’dir.

4- Yol Parası ve Zorunlu Giderler

Malullük aylığı alanların malullük durumlarının tespiti, kontrolü veya periyodik sağlık muayenesi amacıyla yapılan sağlık hizmetleri giderleri ile yol ve gündelik giderleri SGK tarafından ödenir.

Buna göre yol gideri, gündelik giderler ve refakatçi giderleri için ödenecek tutarlar Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu tarafından belirlenir.

Sevk yapılmaksızın yerleşim yeri dışındaki bir sağlık hizmeti sunucusundan sağlık hizmeti alınması halinde yol gideri ve gündelik ödenmez.

5- Devlet Memurlarına Özgü Emekli İkramiyesi

Hizmet sürelerinin tamamını memur olarak geçirenlerden emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlananlara her tam yılının 1 ayı  emekli ikramiyesi olarak verilir.

NOT: Malullük Aylığı Alanlara Sağlanan Yardımlar Nelerdir konusu ile ilgili sorularınız içi bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz