İşten Ayrılanlar Rapor Parası Alabilir Mi

1
2314

İşten Ayrılanlar Rapor Parası Alabilir Mi sorusunun cevabı SGK’nın 2011/50 sayılı genelgesinde düzenlenmiştir.

Bu yazımızda işten ayrıldıktan sonra rapor alan sigortalıların rapor parasına yani geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanıp kazanamayacağını anlatmaya çalışacağız. Ancak, daha önce geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanmanın genel şartlarına değinmemiz gerekmektedir.

Rapor Parası Hak Etmenin Şartları Nelerdir?

  • İşçinin iş kazasına uğraması, meslek hastalığına kapılması, hastalanması ya da doğum yapması sebepleriyle rapor alması gerekmektedir.
  • Rapor aldığı gün itibariyle sigortalı olması
  • Rapor aldığı gün itibariye geriye dönük olarak 1 yılda 90 gün sigortalı olması gerekmektedir. Bu durum iş kazası için geçerli değildir. 

İşten Ayrılanlar Rapor Parası Alabilir Mi

Yukarıda da belirtildiği şekilde rapor parasına yani geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanmanın şartlarından biri de raporun alındığı tarihte sigortalılık niteliğinin kaybedilmemesidir

Peki sigortalılık niteliğinin kaybedilmesi ne zaman gerçekleşir?

İşçinin işten ayrıldığı gün değil, işten ayrıldıktan 10 gün sonra sağlıktan yararlanma açısından sigortalılık niteliği sona erecektir.

Sigortalılık niteliğinin yitirildiği tarihe kadar hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği sigortalıya çalışıyormuş gibi kabul ederek verilecektir. Bu süre içinde başlayan geçici iş göremezlik ödenekleri, sigortalılık niteliğinin bittiği tarihten sonra da devam ederse yine istirahat raporlarına bağlı olarak ödenmeye devam edilecektir. Geçici iş göremezlik ödemesine ilişkin işlemler işten ayrıldığı işverenince gerçekleştirilir.

ÖRNEK: 19/11/2017 tarihinde işten ayrılan sigortalının, sigortalılık niteliği 28/11/2017 tarihinde yitirilmiş olacaktır.

19/11/2017 tarihinde işten ayrılan sigortalı, 27/11/2017 tarihinde 20 günlük rapor almış olsa bile geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanacaktır.

Geçici iş göremezlik ödeneği ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: İşten Ayrılanlar Rapor Parası Alabilir konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz