İşsiz Kalırsam Maaş Alabilir Miyim

0
887

SORU

Merhaba, ben 2008 den 2016 yılına kadar bir şirkette çalıştım 2016 dan 2018 in Kasım ayına kadar başka şirkete çalıştım. Arada sigorta boşluğum yok aralıktan itibaren Mayıs ayına kadar işsizlik maaşı aldım. 01.08.2019 tarihi ile ise başladım bu işte mevsimlik gibi 01.11.2019 tarihinden biteceğini söylediler işsiz kalırsam maaş alabilir miyim bu şartlarda teşekkür ederim.


CEVAP

İşsizlik Maaşına Hak kazanmanın şartlarını ve Ne kadar süre ile İşsizlik maaşı alınacağı bir önceki yazımızda belirtmiştik. Buna göre, İşten ayrılmadan önceki son 3 yıl içinde;

A) 600 GÜN SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIP İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMİŞ OLAN SİGORTALI İŞSİZLERE 180 GÜN,

B) 900 GÜN SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIP İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMİŞ OLAN SİGORTALI İŞSİZLERE 240 GÜN,

C) 1080 GÜN SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIP İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMİŞ OLAN SİGORTALI İŞSİZLERE 300 GÜN, SÜRE İLE İŞSİZLİK MAAŞI VERİLİR.

İşsiz Kalırsam Maaş Alabilir Miyim

İşsizlik maaşının 2 defa, 3 defa ya da defalarca alınmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak bunun için unutulmaması gereken noktalardan biri, kişinin işsizlik maaşı alma süresinin bitmesinin ardından tekrar işsizlik maaşından yararlanma şartlarına haiz olması gerektiğidir.

İşsizlik maaşından yararlanma şartı 3 yıl içinde en az 600 gün çalışma olduğuna göre, kişi ilk defa işsizlik maaşı aldıktan sonra, ikinci defa işsizlik maaşı alabilmek için tekrar 600 gün çalışmalıdır.

2018 yılına kadar hiç boşluğunuz bulunmadığından dolayı, işten ayrıldığınızda 10 ay işsizlik maaşına hak kazanmışsınız. Aralık ayından Mayıs ayına kadar işsizlik maaşı alıp, tekrar işe başladığınızdan Mayıs ayından sonraki işsizlik maaşınızı alamamışsınız. 

Bu durumda tekrar işsiz kaldığınız takdirde, kalan işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için 2 Kez İşsizlik Maaşı Alınır Mı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT: İşsiz Kalırsam Maaş Alabilir Miyim konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz