İş Kazalarının Bildirimi

0
2397

İş Kazalarının Bildirimi ‘nin ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği ile ilgili hususlar 5510 sayılı Kanunun 13. maddesinde açıklanmıştır. 

Bahsi geçen 13. madde de iş kazalarının kazanın gerçekleştiği tarihten sonraki 3. iş günü içerisinde iş kazasının bildiriminin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerektiği ve bu süre içerisinde gerekli bildirimler yapılmaz ise uygulanacak idari para cezalarının ne olacağı belirtilmiştir.

İş Kazalarının Bildirimi

  • İş kazasına uğrayan sigortalı ise; işvereni tarafından o yer yetkili kolluk kuvvetine hemen, Sosyal Güvenlik Kurumuna da kazadan sonraki 3 iş günü içerisinde bildirilir.
  • İş kazası işverenin kontrolü dışındaki yerlerde meydana gelmişse bildirim süresi olayın öğrenildiği tarihten başlar ve 3. İş günü içerisinde Kuruma bildirilir.
  • İş kazasına uğrayan Bağ-Kur’lu ise kendisi tarafından 1 ayı geçmemek şartıyla rahatsızlığın bildirim yapılmasına engel olmadığı günden sonraki 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilir. Burada dikkat edilecek husus, Bağ-Kur olanların iş kazası geçirmesi halinde bunu kolluk kuvvetlerine bildirmesi zorunluluğu yoktur.
  • Bağ-Kur’lu olanların iş kazası geçirmesi ve bunu yasal süresinde Kuruma bildirmemeleri halinde bildirim tarihine kadar geçen süre için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Bildirim tarihinden sonraki sürelere ise geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

ÖRNEK: 19.11.2016 tarihinde iş kazasına uğrayan ve yaralanan sigortalının iş kazası geçirdiğini işvereni 25.11.2016 tarihinde öğrenmiştir. Bu halde bildirim yapma süresi 25.11.2016 tarihinden başlayacak ve 27.11.2016 tarihi 23.59’a kadar Kuruma bildirim yapılması gerekecektir.

ÖRNEK: 03.11.2015 tarihinde iş kazası geçiren şahsın Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi işvereni tarafından en geç 06.11. 2015 tarihinde yapılmalıdır.

ÖNEMLİ: İş kazasını zamanında bildiremeyenler,  bazı durumlarda ve geçerli gerekçeleri var ise, bunu kanıtlayarak idari para cezalarından kurtulabilirler.

ÖNEMLİ: Kara, deniz ve hava Ulaştırma araçlarında çalışan ve işleriyle ilgili olarak bu araçlarda bulunan sigortalıların bu sırada iş kazasına uğramaları halinde bildirim, aracın Türkiye’ye ilk giriş yaptığı günü takip eden ilk iş gününden itibaren işlemeye başlar.

NOT: İş Kazalarının Bildirimi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz