İkinci Doğum Raporu Nedir

0
591

SORU

Merhabalar. Sitenizi incelerken yaptığınız yorumlarda ikinci doğum raporundan bahsetmişsiniz ama ben anlayamadım rapor ödeneğini alabilmek için 32. Haftadaki calisabilir raporumu sgk ya verdik 37. Haftada calisamaz raporu alacagim ve daha sonrada doğum raporunu vermem gerektiğini biliyordum. Ikinci doğum raporu nedir? Bunun hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.


CEVAP

Doğum Paraları Hangi Süreler İçin Ödenir?

– Doğumdan önceki ve doğumdan sonraki 8’er haftalık sürede çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

– Eğer ikiz doğum olduysa, doğumdan önceki ve sonraki 10’ar haftalık süre de çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar

Örneğin; doğum öncesi rapor, doğumdan sonra 10-15 günlük sürenin geçmesiyle, doğum sonrası rapor ise bu rapor süresinin bitmesiyle birlikte 10-15 günlük sürede toplamda iki parça halinde PTT şubelerinden yatacaktır.

İkinci Doğum Raporu Nedir

Doğuma bağlı geçici iş göremezlik ödeneği, sizin de belirttiğiniz gibi 32. haftada veya 37. hafta alınabilir. Bu, ilk rapordur. Bu rapor doğum tarihine kadar geçerli olacaktır. Ancak doğum gerçekleştikten sonra 8 haftalık bir rapor daha verilir. Bu da ikinci rapordur. Siz raporunuzu 37. haftada aldığınıza göre, doğumdan önceki 5 haftalık raporunuz doğumdan sonraki günlere eklenecektir.

Sonuç olarak, doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere 2 rapor alacaksınız. Ancak bu raporlar birbirinin devamı olacak ve toplamda 112 gün olacaktır.

Birinci doğum öncesi raporu doğumdan hemen sonra, ikinci olan doğum sonrası raporunu ise, rapor bittikten sonra alacaksınız.

Doğum parası hesaplaması için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz