Geçmişe Dönük Sigorta Girişi

0
835

SORU

Merhaba. 1997 yılında liseyi bitirip Ekim ayında bir işyerinde çalışmaya başladım. Yaklaşık 10 ay çalıştıktan sonra 1998 yılı Eylül ayında üniversiteyi kazandım ve işten ayrıldım. Çalıştığım süre zarfında sigortam yapılmadı ve bildirilmedi.2000 yılında okulu bitirdikten sonra başka bir iş yerinde çalıştım. Burada da sigortam 2001 yılının Haziran ayında yapıldı ve ilk sigorta girişim burada oldu. Ardından 2002 yılında resmi bir kurumda işe başladım ve halen burada çalışmaktayım. Geçmişe dönük sigortamın yapılması için ne yapmam lazım? Zaman aşımı var mı? 1997 yılında çalıştığımı ispatlayacak delil ve belgeler mevcut. İş yeri sahibi çok ceza alır mı? Ceza tutarı aşağı yukarı ne olabilir? Geçmişe Dönük Sigorta Girişi hakkında bilgi alabilir miyim?


CEVAP

Geçmişe Dönük Sigorta Girişi

Geçmişe dönük olarak sigorta başlangıcınızı ispatlayacak kayıtlar mevcut ise, ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, elinizdeki belgelerin ispat niteliği taşıdığını düşünür ise, işe girişiniz yapılır ve geçmişe dönük haklarınızı alabilirsiniz. 

10 ay çalıştığınız için ve eğer Sosyal Güvenlik Kurumu tam 10 ay hizmet verirse, iş yeri idari para cezası ile karşılaşacaktır.

Bu idari para cezaları; her ay için iki brüt asgari ücret ve işe giriş bildirgesi vermeme cezası olan iki brüt asgari ücret olacaktır. Ayrıca, sigortalı bildiriminin yapılmadığı zamanlar için SGK Prim ödemesi yapacaklardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu iddialarınızı ispat edecek belgelerinizi kanıt niteliğinde kabul etmezse, dava açabilirsiniz. Hakkınızı bu şekilde arayabilirsiniz.

NOT: Geçmişe Dönük Sigorta Girişi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz