Geçmişe Ait Aynı İşyerinde Sigortam Yatırılmamış

0
934

SORU

1995 yılında kamu kurum da 45 iş günü işçi olarak çalıştım 18 yaş dolmuştu, sonra çıkardılar süreli girdiğimi bildirdiler, 96 yılında aynı şekilde 2. Kez çalıştım, askere gittim 99 yılında sınavla aynı kurumda 4A daimi işçi olarak çalışmaya başladım. Halen devam ediyorum, SSK ya verdiğim dilekçede 95 yılındaki sigorta başlangıcım görünmüyor şahitlerim var arşivde çalıştığıma dair belge var, bana gösterdiler, mahkeme kararıyla hak talep edebilir miyim, zaman aşımına girdi mi? Geçmişe Ait Aynı İşyerinde Sigortam Yatırılmamış Ne Yapabilirim?


 CEVAP

Geçmişe Ait Aynı İşyerinde Sigortam Yatırılmamış

Hizmet Tespit Davası Açılmasının Şartları Nelerdir

5510 sayılı Kanunun 86. maddesine göre, çalıştığı esnada sigorta girişi yapılmayan kişiler, işten ayrıldıktan sonra beş yıl içinde iş mahkemesine dava açmalıdır.

Buna Göre, Hizmet tespiti davasının açılması için üç şart vardır. Bunlar;

  • İşçinin sigortasız çalıştırılması,
  • Çalışan işçinin kuruma bildirilmemesi veya işçinin işverenin yanında çalıştığının tespit edilememiş olması
  • Davanın 5 yıl içinde açılması şartları bulunmaktadır.

Sizin durumunuzda ise, önce çalıştığınız Kuruma resmi olarak başvuru yapın. Bir dilekçe ile çalıştığınız dönemi belirtin ve kanıtlarınızı da dilekçeye ekleyin. Eğer Kurumunuz olumsuz cevap verirse o zaman hizmet tespit davası açabilirsiniz. 

Yukarıda şartlarından bahsettiğimiz Hizmet Tespit Davasını açarken, zamanaşımına girmemektesiniz. Çünkü hala aynı yerde çalışmaktasınız. Dolayısıyla şahitleriniz ve diğer kanıtlarınız ile birlikte işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde dava açabilirsiniz.

Hizmet Tespiti Davasında Kullanılabilecek Deliller

  • Bordro Tanıkları (aynı dönemde çalışmış olan diğer işçilerin tanıklığı)
  • İş yeri defter ve belgeleri
  • Ücret bordroları,
  • Ücret hesap pusulaları,
  • Özlük dosyası,
  • Davacının imzasını taşıyan puantaj kayıtları,
  • Noter veya kamu kurum ve kuruluşlarınca onaylanmış ve geçerli her türlü belge ve sözleşmeler

Hizmet Tespit Davasında Görevli Mahkeme

Hizmet tespiti davasında görevli mahkeme iş mahkemeleridir. İş mahkemelerinin olmadığı yerde Asliye Hukuk Mahkemesi davaya iş mahkemesi sıfatı ile bakar. Mahkemenin görevi kamu düzenine ilişkin olup, mahkeme ve Yargıtay’da yargılamanın her aşamasında resen göz önünde bulundurulur.

NOT: Hizmet Tespit Davası Açmak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

NOT: Geçmişe Ait Aynı İşyerinde Sigortam Yatırılmamış konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz