Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma

0
184

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma hususu evlenen kadın işçiler tarafından sıklıkla merak edilen konuların başında gelmektedir.

Evlenerek işten ayrılan kadınların bu soruları genelde, ayrıldıkları zaman alacakları kıdem tazminatı veya ihbar tazminatının olup olmadığı, işten ne zaman ayrılması gerektiği, ayrılırken ne yapması gerektiği ya da evlilik nedeniyle işten ayrılan kadınların işsizlik maaşını alıp alamayacağı ile ilgilidir.

Bu yazımızda İş Kanununda düzenlenen bu husus ile ilgili merak edilenleri aktaracağız.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma

1475 Sayılı Kanun MADDE 17: “ Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince her yıl için işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir…

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılırken Kıdem Tazminatı

Kanun metninden de anlaşılacağı gibi, evlenerek işten ayrılan kadın işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için;

  • Kadın işçi 1 yıl içinde işten ayrılmalıdır: Örneğin; 15.07.2018 tarihinde evlenen kadın 15.07.2019 tarihine kadar işten ayrılmalıdır. Bu tarihten sonra işten ayrılması durumunda hak kaybına uğrayacaktır ve bir daha bu haktan yararlanamayacaktır.
  • İşverene bu durumu bildirmelidir: Sigortalı kadın işverene bir dilekçe ile evlilik nedeniyle işten ayrıldığını bildirmelidir.

Bu dilekçe şu şekilde olabilir;

15.07.2018 tarihinde evlendiğimden dolayı 1475 sayılı İş Kanununun 17. Maddesine istinaden kıdem tazminatımın ve diğer tüm haklarımın tarafıma verilmesini talep ederek işten kendi isteğim ile ayrılıyorum. Saygılarımla, arz ederim.”

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılırken İhbar Tazminatı

Kadın işçinin evlenerek 1 yıl içinde ve yukarıda izah ettiğimiz şekilde işten ayrılması durumunda herhangi bir tarafa ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğmamaktadır.

Kadın işçi evlendikten sonraki 1 yıl içinde herhangi bir zaman işten ayrılacağını bildirebilir. Dilerse, 1 yılın doğmasına 1 gün kala dahi işten ayrılacağını bildirebilir. Bu sebeple herhangi bir ihbar tazminatı ödemesinde bulunmayacağı gibi, işveren de kadın sigortalıya herhangi bir ihbar tazminatı ödemesinde bulunmayacaktır.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılanlar İşsizlik Maaşı Alır mı

İşsizlik maaşına hak kazanılabilmesi için, işçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması ya da haksız bir şekilde işten çıkarıldığını ispat etmiş olması gerekmektedir.

Evlenerek işten ayrılma halinde böyle bir durum söz konusu olmadığından evlilik sebebiyle işten ayrılan sigortalı kadınlar işsizlik maaşından yararlanamayacaklardır.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılan Başka Bir İş Yerinde Çalışabilir mi

Evet, çalışabilir. Sigortalı kadının evliliği gerekçe göstererek işten ayrılması durumunda başka bir işte çalışmasına engel herhangi bir hal bulunmamaktadır.

NOT: Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

SORU SOR