Evlilik Nedeni İle İstifa

8
680

Evlilik Nedeni İle İstifa hususu evlenen kadın işçiler tarafından sıklıkla merak edilen konuların başında gelmektedir.

Evlenerek işten ayrılan kadınların bu soruları genelde, ayrıldıkları zaman alacakları kıdem tazminatı veya ihbar tazminatının olup olmadığı, işten ne zaman ayrılması gerektiği, ayrılırken ne yapması gerektiği ya da evlilik nedeniyle işten ayrılan kadınların işsizlik maaşını alıp alamayacağı ile ilgilidir.

Bu yazımızda İş Kanununda düzenlenen bu husus ile ilgili merak edilenleri aktaracağız.

Evlilik Nedeni İle İstifa

1475 sayılı Kanunun 17. Maddesi; kadın işçinin evlenmesinin ardından bir sene sonra işten kendi isteği ile ayrılması durumunda kıdem tazminatına hak kazanacağını düzenlemiştir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılırken Kıdem Tazminatı

Kanun metninden de anlaşılacağı gibi, evlenerek işten ayrılan kadın işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için;

 • Kadın işçi 1 yıl içinde işten ayrılmalıdır: Örneğin; 15.07.2018 tarihinde evlenen kadın 15.07.2019 tarihine kadar işten ayrılmalıdır. Bu tarihten sonra işten ayrılması durumunda hak kaybına uğrayacaktır ve bir daha bu haktan yararlanamayacaktır.
 • İşverene bu durumu bildirmelidir: Sigortalı kadın işverene bir dilekçe ile evlilik nedeniyle işten ayrıldığını bildirmelidir.

Bu dilekçe şu şekilde olabilir;

15.07.2018 tarihinde evlendiğimden dolayı 1475 sayılı İş Kanununun 17. Maddesine istinaden kıdem tazminatımın ve diğer tüm haklarımın tarafıma verilmesini talep ederek işten kendi isteğim ile ayrılıyorum. Saygılarımla, arz ederim.”

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılırken İhbar Tazminatı

Kadın işçinin evlenerek 1 yıl içinde ve yukarıda izah ettiğimiz şekilde işten ayrılması durumunda herhangi bir tarafa ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğmamaktadır.

Kadın işçi evlendikten sonraki 1 yıl içinde herhangi bir zaman işten ayrılacağını bildirebilir. Dilerse, 1 yılın doğmasına 1 gün kala dahi işten ayrılacağını bildirebilir. Bu sebeple herhangi bir ihbar tazminatı ödemesinde bulunmayacağı gibi, işveren de kadın sigortalıya herhangi bir ihbar tazminatı ödemesinde bulunmayacaktır.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılanlar İşsizlik Maaşı Alır mı

İşsizlik maaşına hak kazanılabilmesi için, işçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması ya da haksız bir şekilde işten çıkarıldığını ispat etmiş olması gerekmektedir.

Evlenerek işten ayrılma halinde böyle bir durum söz konusu olmadığından evlilik sebebiyle işten ayrılan sigortalı kadınlar işsizlik maaşından yararlanamayacaklardır.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılan Başka Bir İş Yerinde Çalışabilir mi

Evet, çalışabilir. Sigortalı kadının evliliği gerekçe göstererek işten ayrılması durumunda başka bir işte çalışmasına engel herhangi bir hal bulunmamaktadır.

NOT: Evlilik Nedeni İle İstifa konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

8 YORUMLAR

 1. Merhabalar evlilik nedeni ile isten kidemimi alip ayrilicam.
  Yemek – yol ve ikramiye BRÜT baz alınarak hesaplanıyor diye biliyorum.
  Net Yemek: 250.00 BRÜT yemek?
  Net yol : 125.84 BRÜT YOL ?

  NASIL HESAPLANIYOR?

  YARDIMLARINIZI RICA EDİYORUM.
  Teşekkürler

 2. Evlilik sebebiyle isten ayrilmayi dusunuyorum.Bunu isverene soyledigimde ben senden tazminat alabilirim benimde haklarim var dedi.bu konuda isverenin kanunen ne gibi haklari var?ya da var mi

  • Merhaba, süz evlendikten sonra 1 yıl içinde dilekçe vererek ya da noter kanalıyla işverene göndererek kıdem tazminatınızı talep ettiğinizde işveren bunu kabul etmek zorundadır. İşverenin bu konu hakkında herhangi bir tazminat hakkı bulunmamaktadır.

 3. 22 aydir ayni is yerinde calismaktaydim ve askari ucret calisaniyim istifa dilekcemde evlilik nedeniyle istifa ediyorum diye belirttim tahmini veya hakkim olan ne kadar bir ucret yatmasi gerekir ve bunun suresi nedir ne kadar bir surede yatirilmasi gerekmektedir bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Merhaba, son aldığınız brüt ücreti 2 ile çarparak yaklaşık kıdem tazminatınızı bulabilirsiniz.
  Tazminatın ne kadar sürede ödeneceğine dair mevzuatta bir bilgi bulunmamaktadır.

SORU SOR