Evlilik İzni Kaç Gündür

15
9072

Özel Sektörde Evlilik İzni Kaç Gündür sorusunun cevabı 4857 Sayılı İş Kanunu, Ek Madde 2’de düzenlenmiştir.

Bu maddeye göre, işçilere belirli durumlarda mazeret izinleri başlığı altında evlilik izni, babalık izni ve ölüm izni verilmektedir.

İş hayatında merak edilen konulardan biri olan evlenme izni hususu, bazı açılardan mali müşavirler, işverenler ve sigortalılar arasında anlaşmazlıklara yol açabilmektedir. Bu anlaşmazlıkların başında da evlilik izninin ne zaman kullanılacağı, pazar günlerinin dahil edilip edilmeyeceği ile ilgilidir. Bu yazımızda bu sorulara açıklık getireceğiz.

Özel Sektörde Evlilik İzni Kaç Gündür

4857 sayılı Kanun Ek 2. Maddesinde işçinin evlenmesi halinde 3 gün izin verilmesi gerektiği belirtilmiştir.  Aynı maddede diğer mazeret izinlerinin kaç gün olduğu da düzenlenmiştir. 

Kanun metninden anlaşılacağı gibi, evlilik izni 3 gündür.

Evlilik İzni Yıllık İzinden Düşülür Mü

Kanun ile işçiye tanınan 3 günlük evlilik izni hakkı, yıllık izinden bağımsız olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle, işveren izin süresini yıllık izin sürelerinden düşemez. Evlilik izninde olduğu süreler için işçiye çalışmış gibi ücret ödenmesi gerekir.

Bazen işverenlerin “Zaten evlenince izin kullandın, yıllık iznini daha az kullan” dediklerini, sigortalıların da bilinçsizlikten ya da çaresizlikten hakkını aramadığını gözlemlemekteyiz. Sigortalıların yıllık izinlerinin en doğal hakkı olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Evlilik halinde olan izin ise istisnai bir haktır ve adı üstünde mazeret iznidir. Bu iki izin birbirine karıştırılmamalıdır.

Her Evlilikte Evlilik İzni Verilir Mi

Yukarıda evlenme iznini istisnai bir izin olarak tanımladık ancak kimileri için evlenme istisna olmaktan çıkabilir. 2, 3 ya da 4 defa da evlilik gerçekleşebilir. Peki bu durumda işveren, ilk evliliğinde izin vermiştim. Diğer evliliklerinde bu izni kullanamazsın diyebilir mi? Bu sorunun cevabı hayır olacaktır.

Birden fazla defa evlenenler her evliliklerinde evlenme izni kullanabilirler. İşverenlerin,  aynı kişiye ikinci kez bu izni kullandırmamak gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Evlilik İzni Ne Zaman Kullanılır 

Evlilik izni adından da anlaşılacağı gibi evlenildiği zaman kullanılır. Ancak sigortalıların bazen evlilik iznini daha sonra kullanmak istediğini tanık olduk. Bu durumda inisiyatif tamamen işverendedir. İşçi ile işveren anlaşıp işçinin talebi halinde evlilik izninin 3 ay sonra kullanılacağına karar verebilirler. 

Evlilik izninin kullanılması açısından izin süresinin başlatılabilmesi açısından önem kazanan bazı tarihler var. Bunlar; nikah töreni için gün alınması, nikah tarihi, nikah veya düğün davetiyesinde belirtilen gün ve benzeri günlerdir.

Resmi Tatile Denk Gelen Evlilik İzinleri

Evlenme izni, Kanunun lafzında “iş günü” olarak değil de “gün” olarak belirtilmiştir. Bu sebeple genel tatil, bayram veya hafta tatiline denk gelen süreleri de iznin içinde kabul eden görüşler vardır. Ancak, iznin “gün” olarak belirtilmesi bu iznin iş günü olarak değerlendirilmeyeceği anlamına gelmemelidir diyen görüşler de mevcuttur.

Evlilik İzni Nasıl Talep Edilir

Evlenme izni nikah tarihi alındıktan sonra ama nikah tarihinden önce işverene ya da iş yerinin insan kaynaklarına dilekçe ile bildirilir. Eğer işveren talep ederse, nikah günü alındığına dair belge de dilekçeye eklenir.

Özel Sektörde Babalık İzni ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Özel Sektörde Evlilik İzni Kaç Gündür konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz

15 YORUMLAR

 1. Benim daha 1 senem dolmadı. Gelecek seneden yıllık izin kullanma şansım ne. Evlilik zamanı 1 hafta izin istesem verme ihtimalleri nedir. Yoksa rapor almak daha mı sağlıklı olur teşekkürler.

  • Harun Bey; 1 sene dolmadan yıllık izni kural olarak hak etmemektesiniz. Ancak, bir sonraki yıldan düşmek üzere işveren ile anlaşarak yıllık izni kullanabilirsiniz. Yani inisiyatif işverendedir. Rapor almak ise kesin çözümdür

 2. 1 yili doldurmadigim için evlilik iznim yokmuş,normalde yasal olarak verilen 3 günlük izini de 1 yili doldurmadigim için hakkım yokmus. Bu konu hakkında yardimci olmanızı talep ediyorum.

 3. Merhaba, evlilik izni kullanmak icin 1 yil bekleme suresi Kanun metninde bulunmamaktadir. Evlilik izninizi kullanabilirsiniz. 1 yil bekleme suresi yillik izinler icin gecerlidir.

 4. Merhabalar , dugun tarihim cumartesi olup evlilik iznimi dugunden once carsamba +persembe +cuma olarak kullanip yillik izin ile beraber kullanmak istiyorum. 3gun evlilik izni +9gun yillik izin olarak isverenim kullanabilecegimi soyledi .bu durumda 3gun evlilik iznimin (cars 27/06 +pers 28/06+cuma 29/06) ertesi gunu olan cmrt. dugun 30/06 tarihinde cumartesi yillik iznimden dusulmektedir. Ise donus tarihim 11/06 belirtiyorlar. Bu dogru mudur?

  • Merhaba, pazar günleri yıllık izinden düşülemez ancak cumartesi günleri normal şartlarda çalışıyorsa yıllık izinden düşülebilir. Ancak cumartesi günleri işyeri açılmıyorsa, yıllık izinden sayılamaz.

 5. Merhaba Benim yıllık iznimle evlilik iznim aynı zamana denk geliyor gün olarak da… bu durumda nasıl oluyor peki 3 gün daha mi ekleniyor acaba …

 6. Merhaba kolay gelsin ben bu hafta evlenecez kısmetse çalıştığım kurum özel güvenlik sektörü ama burda yeterince eleman olmadığı için çalışmak zorunda kalıyorum peki bu iznim mesai ücreti olarak alabilir miyim

 7. Merhaba ben kurumsal firmada 1 buçuk ay kadar önce işe başladım ve bir ay sonra düğünümüz var evlilik izni talep edebilirmiyim ? Birde eşim aynı firmanın farklı mağzasında bu pazartesi veya salı iş başı yapacak ona evlilik izni verirler mi ? Lütfen en kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz