Emekli Olamayanlar Primlerini Geri Alabilir Mi

2
3597

Emekli Olamayanlar Primlerini Geri Alabilir Mi sorusu 5510 sayılı Kanunda Yaşlılık toptan ödemesi ve ihya başlığı altında düzenlenmiştir. 5510 sayılı Kanunun 31. maddesinde herhangi bir şekilde yaşlılık veya malullük aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılara yapılacak olan yaşlılık toptan ödemesinin nasıl hesap edileceği ve toptan ödeme alınarak tasfiye edilen hizmetlerin nasıl ihya edileceği hususu düzenlenmiştir.

Emekli Olamayanlar Primlerini  Geri Alabilir Mi

Toptan Ödemeyi Kimler Alabilir?

  1. Çalıştığı işten ayrılan veya iş yerini kapatan,

2. Kanunda belirtilen yaş şartını (Kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş) doldurduğu halde malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan,

sigortalılar toptan ödeme kapsamında primlerini geri alabilir.

Primlerin Ne Kadarlık Kısmı Geri Alınabilir?

SSK kapsamında sigortalı olanlar ve Bağ-Kur kapsamında sigortalı olanlar ile 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa devlet memuru kapsamında çalışmaya başlayanlardan yaşlılık veya malullük aylığına hak kazanamayanlara;

  • SSK kapsamında olanlara ve Devlet memurlarının kendi adlarına bildirilen işçi ve işveren payı dahil malullük yaşlılık ve ölüm pirimi tutarları, (%20)
  • Bağ-Kurlular ise kendi ödedikleri malullük yaşlılık ve ölüm primi tutarları,

primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yılları için her yılın güncelleme katsayısı ile güncellenen tutarı toptan ödeme şeklinde ödenir.

Ancak; işsizlik sigortası primi, kısa vadeli sigorta kolları primi ile genel sağlık sigortası primi toptan ödeme olarak verilmez.

ÖRNEK: Eren YAZAN isimli kişi emeklilik yaş şartını doldurmuştur ancak prim ödeme gün sayısı 1800 gündür. Kişiye emeklilik için gerekli olan gün ise, 7200 gündür. Eren YAZAN daha emekliliğine çok olduğunu düşünerek ödediği 1800 günlük primlerini SGK’dan geri almayı istemektedir. E-devletten görünen hizmet dökümünde Sigorta Primine Esas Kazancı 40.000 TL olduğunu var sayalım. Buna göre, kendi adlarına bildirilen işçi ve işveren payı dahil malullük yaşlılık ve ölüm pirimi tutarları %20 olduğundan dolayı, kişinin alabileceği rakam güncellenmemiş rakam olarak 8.000 TL’dir.

UYARI; Yaşlılık toptan ödeme alınarak tasfiye edilen hizmetlerin sigortalı tarafından tekrar ihya edilebilmesi için sigortalının en az 1 gün yeniden sigortalı olması şartı vardır.

Emekli olamadan vefat edenlerin primlerinin hak sahipleri tarafından SGK’dan geri alınıp alınamayacağı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Emekli Olamayanlar Primlerini Geri Alabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Ben ve eşim devlet memurluğunan emekliyiz.Bu nedenle vefat eden oğlumuzdan emekli aylığı bağlanamadı.Ölen oğlumuzun SGK ödemesini alabilir miyiz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz