Eksik Prim Gösterme

0
627

SORU

2007 den bu yana bir ailenin yanında bahcevan olarak çalışmaktayım şu an elime aylık 4000 TL maaş geçiyor ama maalesef bütün primlerimi asgari ücretten yatırıyorlar. Elimde noter tastıklı imza surkusu ve aldığım maaşı(4000) gösteren maaş yazısı var . geriye dönük pirimlerimi kanuni yoldan düzelttirebilir miyim? Eksik Prim Gösterme ile ilgili ne yapabilirim? Teşekkürler.


CEVAP

Eksik Prim Gösterme

Merhaba, aylık maaşınız 4000 TL olmasına rağmen SGK primlerinizin asgari ücretten bildirilmesi Kanuna aykırıdır. Bununla ilgili olarak ilk önce SGK’ya şikayette bulunmalısınız.

Sosyal Güvenlik Kurumuna şikayet edildikten sonra, Kurum önce işçinin hala aynı iş yerinde çalışıyor olup olmadığına bakacaktır.

İşçi hala aynı iş yerinde çalışıyor ise, iş yerine teftişe gelinecektir. Teftişe gelen Denetmen/Müfettiş çalışanların ifadelerine başvurarak Eksik Ücret bildirimi yönünde tespiti yaparsa işçilerin ücretleri gerçek seviyesine çekilecek ve işçilerin primleri yükseltilecektir. Ayrıca işverene idari para cezaları uygulanacaktır.

İş yerine gelen Denetmene/Müfettişe maaşın bir kısmının bankadan diğer kısmının elden alındığı beyan edilmelidir ve bu beyanın tutanaklara geçirilmesi sağlanmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz biçimlerde yapılan başvurulardan sonuç alınamaması durumunda, çalışanlar iş mahkemesinde dava açabilirler.

İş mahkemesinin durumu değerlendirmesi Sosyal Güvenlik Kurumuna göre daha farklı olacaktır.

Mahkeme, kişinin aynı iş yerinde aynı zaman diliminde çalışmış olan bordro tanıklarını çağırarak, onlardan tanıklık yapmasını isteyebilir. Tanıkların hepsi kişinin asgari ücretten daha yüksek ücret aldığını onaylarsa bu durum kişinin iddiasını destekler nitelikte olduğundan Mahkeme işçi lehine karar verebilir.

Örneğin; net 4000 TL maaş alan sigortalı bu maaşın asgari ücret kısmını bankadan alıp diğer kısmını elden alıyorsa, yukarıda bahsettiğimiz şekilde SGK’ya şikayet etme ve İş mahkemesine dava açmadan önce elden ücret aldığını ispat edecek bilgi ve belgeleri toplamalıdır. Bu belgeler şunlar olabilir;

  • Elden maaş aldığını gösteren üstünde işveren ya da iş yerinin imzasının ve kaşesinin olduğu makbuz
  • Sigortalının bankadan kredi çekmek için işverenden aldığı gerçek ücreti gösteren ve bankaya sunulan belge
  • İş sözleşmelerinde yazılı olan tutar
  • Fazla mesai yapıldıysa bunu kanıtlayan her türlü belge
  • Mahkemenin dikkate alacağı, sizinle aynı dönem sigortalı olarak çalışmış kişilerin beyanları

Sizin durumunuzun özeline gelecek olursak, elinizdeki belgelerin iddianızı kanıtlar nitelikte olduğunu düşünmekteyiz. Bu sebeple geçmişe dönük olarak da SGK Primlerinizi düzeltebilirsiniz.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz