Çıraklık Sigortası Emekliliğe Sayılır Mı

0
476

Danışanımız Musa Bey’in Çıraklık Sigortası Emekliliğe Sayılır mı şeklindeki sorusunu açıklamaya çalışacağız.

Çıraklık Sigortası Emekliliğe Sayılır Mı

SORU:

Merhabalar; ben 1996 yılında çırak olarak işe başladım. Ancak onun dışında ilk kez 01.04. 1999 tarihinde sigortalı olarak işe başladım. Benim merak ettiğim konu emekliliğimi hesaplarken 1996 tarihini mi esas alacağım, yoksa 01.04.1999 tarihini mi esas alacağım?

CEVAP:

5510 sayılı Kanuna göre 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanır. Bunlar hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılırlar.

6111 sayılı kanun ile de Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile Yükseköğretim Kanununa tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden prime esas kazançları prime esas kazanç alt sınırından fazla olmayan öğrencilerden bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanların genel sağlık sigortası kapsamına alınması sağlanmış ve aynı Kanunla saha önce sigorta kapsamında olmayan zorunlu stajyerler 5510 sayılı Kanun ile kısmen sigortalılar kapsamına alınmıştır.

Açıkladığımız bu duruma, “kısa vadeli sigorta” denir. Kısa vadeli sigorta, çırakların iş kazasına uğraması veya hastalanması durumunda rapor parası almasını sağlamaktadır. Emeklilik içinse malullük, yaşlılık, ölüm sigortası olarak adlandırılan “uzun vadeli sigorta” primi ödenmesi gerekir. Dolayısıyla çıraklık sigortası sigortalılık başlangıcında ve emeklilikte dikkate alınmamaktadır.

Bu durumda, 01.04.1999 tarihindeki çalışmalarınız başlangıç kabul edileceğinden, 58 yaşında 5975 prim günü ile emekli olabilirsiniz.

NOT: Çıraklık Sigortası Emekliliğe Sayılır Mı konusu ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.