Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

1
4441

Danışanlarımızdan Kıymet Hanım’ın “Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi” sorusunu cevaplayalım.

SORU: Merhaba, adıma bir iş yeri var. Ancak hiç bağkur primi ödemedik. Yaklaşık 2-3 yıldır bağkur primi ödenmedi. Yakın zamanda ameliyat olmam gerekiyor.. Bağkur borcumdan dolayı muayene bile olamıyorum. Eşim 5 yıldır emekli. Eşim emekli olduğu onun üzerinden sağlıktan yararlanma hakkım var mıdır? Ne yapmalıyım? Bu borçları taksit taksit ödesem muayene olabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sigortalının borcu olması sağlıktan yararlanmasına engel olur mu ya da Bağkur borcu olanlar hastaneye gidip muayene olabilir mi sorularının cevabı 5510 sayılı Kanunun 67 inci maddesinde belirtilmiştir.

Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

Bağkurluların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için hastaneye gittikleri tarihte 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.

5510 Sayılı Kanununa göre, Türk vatandaşlarının Sosyal Güvenlik Kurumunun sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için;

  • Kişilerin hastaneye gittikleri tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün prim ödeme gün sayısının olması gerekir. Örneğin, 24.03.2018 tarihinde işe başlayanlar daha önce başka sigortalılıkları yoksa 24.04.2018 tarihine kadar muayene olamazlar.
  • Tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması gerekir.

Bağkur Borcu Olanlar Ne Yapmalı

Kıymet Hanım’ın sorusunun özeline dönecek olursak; bağkur borcu olanlar eşi emekli de olsa sigortalı olarak çalışıyor da olsa, eşinin üzerinden muayene olamamaktadır.

En az 2-3 yıllık bağkur borcunun bulunması dolayısıyla şu aşamada muayene olunamaz.

60 günden fazla bağkur borcu olan esnaf ve işverenlerin sağlıktan yararlanabilmeleri için borçlarını yapılandırmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmalıdırlar.

SGK’ya yapılan başvuru sonucunda Kurum, borcun yüzde 10’unun sigortalı tarafından öddenmesini talep edecektir. Bunun neticesinde geri kalan borç tutarı taksitlendirilecektir. Borcun yüzde 10 miktarının ödenmesinin ardından borcu olan bağkurlular ertesi gün sağlıktan yararlanmaya başlayacaklardır. 

Muayene olabilmek için taksitlendirilecek bağkur borçları en fazla 36 ay taksitlendirilir.

NOT: Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Mrb benim yegenimin is yeri vardi ama iflas ettiler ve bir yillik bagkir borcunuda odeyemediler su anda hicbir taktirde odeme gucu yok ama esi ssgli ise girdi ondan yararlanabilirmi yada gss veya yesil.karttan yararlanabilirmi ne yapmaliyiz zor durumdalar kalp.hastasi oldugu icin ilac alamiyolar ve hastanede muayene olamiyor bu konuda bilgi paylasirsaniz sevirinim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz