Anlaşmalı Boşanma Tespiti

0
852

SORU

Merhaba 1999 senesinde annemi 2001 senesinde babami kaybettim 2006 senesinde evlendim 2019 senesinde boşandım. eski esimle anlasmali bosandik esimin soyismini taşımam şartıyla ayrıldık babamla annemin maasina basvurdum kurum maasimi bagladi lakin bu durumu kimseye bildirmedik yasadigimiz sehirde hic bir akrabamiz yok 12 yasinda bir kizim var milli takim sporcusu babasi hergun gunde iki kez antremana ve okula goturuyor biz bu durumu mahkemeye ozel durum olarak bildirdik lakin onlar cocugu annenin izni oldugu surece sorun olmayacagini soylediler. Bu durum kurum tarafindan incelenir mi esimin soy ismini tasiyor olmam denetime girer mi? Anlaşmalı Boşanma Tespiti nasıl yapılır?


CEVAP

Anlaşmalı Boşanma Tespiti

Sosyal Güvenlik Kurumu genel itibarıyla, bu konuda ihbar ve şikayet gelmesi durumunda harekete geçer. 

Muvazaalı boşanma konusunda gelen ihbar neticesinde, ilk olarak Kurumun kendi kayıtlarından gerekli araştırmaları yapar. Bu araştırmalar kişinin ne kadar maaş aldığı nerede yaşadığı ve ne zaman evlenip ne zaman boşandığı ile ilgili olacaktır.

Daha sonra kişinin yaşadığı adrese gider ve etraflı bir soruşturma yapar. Bu soruşturmayı kişinin komşularına, esnafa ve hatta mahallenin muhtarına danışarak yapar.

Etraf soruşturması sonrasında eğer gerekli görülür ise boşanan kişinin kendisi ile de eğer görüşür ve bu konuşma tutanağa kaydedilir. Boşanan kişiler ile görüşülüp görüşülmemesi denetimi yapan yetkililerin inisiyatifindedir.

Tüm bu araştırmalar neticesinde eğer Sosyal Güvenlik Kurumu boşanan kişilerin aynı çatı altında birlikte yaşadığı tespit ederse, kadının aldığı maaş kesilir ve o ana kadar aldığı maaşlar geri istenir. Ancak bu maaş en fazla 01.10.2008 tarihine kadar geri istenebilir. Ayrıca bu zaman diliminde oluşan hastane masrafları da kanuni faiziyle birlikte geri istenecek ve savcılığa da suç duyurusunda bulunulabilecektir.

Dolayısıyla genel olarak şikayet olmaksızın bir inceleme yapılmayacaktır. Şikayet olursa da, gerekli incelemeler yapılır ve sorun yoksa yine maaşınız kesilmez.

Konu ile ilgili detaylar için babadan maaş almak için anlaşmalı boşanma başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT: Anlaşmalı Boşanma Tespiti konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz