Anlaşmalı Boşanma Şikayeti

0
868

SORU

Merhaba, ben eski eşiyle halen aynı evde yaşayan bir kişi 170 hattı üzerinden Anlaşmalı boşanma şikayeti bulundum. Onlarda SGK’ya iletmişler fakat bu kişi nitelikli bir dolandırıcı bankalara vs. de bir sürü borçları var yani kaçak sürekli adres değiştiriyor. Bu nedenle ben hem onun hem eski eşinin nüfusta kayıtlı olan adreslerini verdim ikisininki de aynı gözüküyor ama şuan büyük ihtimal orada oturmuyorlar dediğim gibi kaçak ben yine de araştırmaya devam ediyorum yeni adreslerini bulursam ileteceğim ama merak ettiğim Sosyal Güvenlik Kurumu da adresle ilgili herhangi bir araştırma yapıyor mu yani ben bulamazsam eğer onların bulma ihtimali var mı?


CEVAP

Anlaşmalı Boşanma Şikayeti

SGK Anlaşmalı Boşanmayı Nasıl Tespit Eder

Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda ihbar ve şikayet gelmesi durumunda harekete geçer.

Muvazaalı boşanma konusunda gelen ihbar neticesinde, ilk olarak Kurumun kendi kayıtlarından gerekli araştırmaları yapar. Bu araştırmalar kişinin ne kadar maaş aldığı nerede yaşadığı ve ne zaman evlenip ne zaman boşandığı ile ilgili olacaktır.

Daha sonra kişinin yaşadığı adrese gider ve etraflı bir soruşturma yapar. Bu soruşturmayı kişinin komşularına, esnafa ve hatta mahallenin muhtarına danışarak yapar.

Etraf soruşturması sonrasında eğer gerekli görülür ise boşanan kişinin kendisi ile de eğer görüşür ve bu konuşma tutanağa kaydedilir. Boşanan kişiler ile görüşülüp görüşülmemesi denetimi yapan yetkililerin inisiyatifindedir.

Tüm bu araştırmalar neticesinde eğer Sosyal Güvenlik Kurumu boşanan kişilerin aynı çatı altında birlikte yaşadığı tespit ederse, kadının aldığı maaş kesilir ve o ana kadar aldığı maaşlar geri istenir. Ancak bu maaş en fazla 01.10.2008 tarihine kadar geri istenebilir.

SGK’dan bu konuda denetim yapmak için gelecek olan yetkililer, şikayet edilen kişilerin resmi adreslerine ve şikayet dilekçesinde bildirilen adreslere ayrı ayrı bakarlar. Eğer şikayet konusu olan durumu tespit ederlerse, gerekli işlemleri gerçekleştirirler.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma başlıklı yazımızı tıklayınız.

NOT: Anlaşmalı Boşanma Şikayeti konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz