Almanyada Emeklilik Şartları Nelerdir

2
514

Aşağıda Almanyada Emeklilik Şartları Nelerdir sorusunun cevabı ve önemli olan hususlarda özet bilgiler verilmiştir.

Almanyada Emeklilik Şartları Nelerdir

Yaş Dolayısıyla Genel Emeklilik

Almanya’da yaştan dolayı emeklilik için;

• 65 veya 67 (1947’de ve daha sonra doğanlar için 2012 yılından 2029 yılına kadar kademeli olarak yükseltiliyor) yaşını doldurmuş olmak ve

• 5 yıllık (60 ay) bekleme (asgari sigortalılık) süresini tamamlamak

gerekmektedir.

5 yıllık bekleme süresini tamamlayamayan sigortalıya veya geride kalanlara sigortalının ödediği işçi payı sigorta primleri iade edilir.

Uzun Süreli Sigortalılar İçin Emeklilik

Sigortalılar bu emeklilikten halen geçerli yaş sınırı olan 65 yaşını doldurmadan, aylıkta kesinti olması şartıyla faydalanabilmektedirler. Bunun için;

• 63 yaşını doldurmuş ve

• 35 yıllık bekleme süresini tamamlamış olmak

şartları aranmaktadır.

Bu emekli maaşında 65 yaş doldurulmadan aylık bağlatılmak istenirse ayda yüzde 0,3 kesinti yapılır. Kesinti yapılmaması için 45 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması gerekir.

Ağır Engelliler İçin Emeklilik 

(Versorgungsamt- tarafından verilen en az % 50 iş gücü kayıp belgesi)

Kesintisiz emeklilik için aşağıdaki şartlar aranır:

• 63 yaşını doldurmak

• Emeklilik başlangıcında ağır engelli olarak resmen tanınmış ve

• 35 yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak.

Bu emeklilik aylığından her ay için % 0,3 oranında kesinti yapılması şartıyla zamanından önce 60’ıncı yaş doldurulduktan sonra da faydalanılabilinmektedir.  Toplam kesinti en fazla % 10,8 oranında olmaktadır.

Ağır engelliler, ikametleri Almanya’da ya da Avrupa Birliğine üye ülkelerden birinde olan ve en azından % 50 engelli sınıflandırılması yapılan kişilerdir.

Kazanılmış hak çerçevesinde, 16 Kasım 2000’den önce 50 yaşını dolduran ve 16 Kasım 2000’de Sosyal Kanun’un IX’uncu Kitabı’nın 2’nci maddesinin 2’nci fıkrasınca ağır engelli olarak tanınmış ya da bu tarihte geçerli yasalara göre mesleklerini göremez ya da işgücü kaybına uğramış olan kişiler, 60 yaşını doldurduklarında ağır engelliler için öngörülen kesintisiz emeklilik aylığından faydalanabilmektedirler.

Ağır engellilere bağlanan yaş dolayısıyla emeklilik uygulamasında yaş sınırı kesintisiz aylık alabilmeleri için 1952’de ve daha sonra doğanlar için kademeli olarak 63’ten 65’e çıkartılmaktadır.

İşsizlik veya Yaş Dolayısıyla Kısmi Çalışanlar İçin Emeklilik

1 Ocak 1952’den önce doğmuş sigortalıların bu emeklilikten yararlanabilmeleri için;

• 60 yaşını tamamlamaları,

• 15 yıllık bekleme süresini doldurmaları,

• Emeklilik müracaatında son 10 yılda sigorta yükümlülüğü bulunan bir iş ya da faaliyette en az sekiz yıl zorunlu prim ödemiş olmaları ve

• Emeklilik müracaatında işsiz olup, 58 yaşını doldurduktan sonra toplam 52 hafta işsiz kalmış olmaları ya da emeklilik başlangıcında asgari 24 ay yaş itibariyle kısmi çalışma uygulamasından faydalanmış olmaları

gerekmektedir.

Sigortalılar, bu emeklilikten şimdiye kadar en erken 60 yaşını doldurmaları halinde faydalanabiliyorlardı. Bu yaş sınırı 2006’dan 2008’e kadar kademeli olarak 60’dan 63’e yükseltilmiştir. Ocak 1946 doğumlular bu emeklilik hakkından en erken 60 yaş ve bir ayı doldurduktan sonra, Şubat 1946 doğumlular en erken 60 yaş ve iki ayı doldurduktan sonra vs. Aralık 1948 ve daha sonra doğanlar en erken 63 yaşında bu emeklilikten faydalanabilmektedirler. Emeklilik aylığının bağlanması, bu yaş sınırından önce istenerek kesinti yapılması kabul edilse bile prensip olarak artık mümkün olmamaktadır.

1 Ocak 2004’ten önce iş ilişkilerini sona erdirmeyi kararlaştırmış olanların (örneğin yaşlılıkta kısmi çalışma ya da fesih anlaşması), ya da o gün itibariyle işsiz ya da çalışmıyor olan sigortalıların kazanılmış hak kapsamında erken emeklilik yaş sınırı yükseltilmemektedir.

Sekiz yılı zorunlu sigorta primi ödenmiş olması gereken 10 yıllık zaman dilimi, özellikle zorunlu prim ödemesi yapılmayan işsizlik dönemlerinin emeklilik hesabına dahil edilmesi gibi nedenlerden ötürü sigortalının yararına olmak üzere uzatılmaktadır.

NOT: Almanyada Emeklilik Şartları Nelerdir konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Iyi günler esim ayni is yerinde tam 19 yil full olarak calisdi 2015 yilinda agir hastaliga yakalandi kendisine direkt olarak is göremez 40/Prozent sakatlik belgesi verildi su anda vollerwerbsrente almakda bu sirada firmasi tarafindan isden atildi ve mahkemede calismasi uygun degildir diye Doktor raporlariyla karar verildi kaybetti suanda benim sormak istedigim soru su 3 defa 50/ prozent agir hasta raporu almak icin basvurduk ve Kabul edilmedi esimin emeklisi 2 yilda bir sürekli uzatiliyor ve bize halsizlik yapildigini düsünüyorum eger esim is göremez raporu kesin kanitlandi ise agir schwer behindert olarak acil emekliye gecmesi gerekmezmiydi suanda yasi 46 ve hastaliklari depresyon sosial fobie kalp ritm bozuklugu yüksek tansion asiri kilo ve schlafabnö süresiz emekli olabilmesi icin 50 Prozent agir hasta raporumu almamiz gerek yahut da bir emeklilik avukatiyla basvurmamizmi gerek bilemiyoruz türkiyeye gidip orda yasamak istiyoruz fakat malulen bagladiklari emekli maasini 1/3 cü kesintiye ugruyor maasinin kesilmemesi ve agir hasta raporunu 50 prouente cikarmamiz ve süresiz emekli olabilmesi icin nasil ve nereye basvurmamiz gerekiyor acaba? Tesekkürler.

  2. Merhaba, esim almanyada kisa süre önce kalp krizi gecirdi ve 4 stent takildi.Kendisi tanker söförü ve 55 yasinda .Benim sorum bu sartlarda emekli olabilirmi ve nasil olur.

SORU SOR