25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi

0
2723

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi sorusu son günlerde kamuoyunda sıkça dile getirilen konulardan biri olmuştur. Biz de bu yazımızda bu hususun gerçeklik payı olup olmadığını anlatmaya çalışacağız.

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi

Konu ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kanun teklifi verilmiştir. 31.5.2006 Tarih ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağı olmayan kadınlardan evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayanların ve hiçbir biçimde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olanların, borçlanma yoluyla yaşlılık aylığına hak kazanabilmelerine olanak sağlanması amaçlanmaktadır.

Kanun Teklifinin Gerekçesi

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon ev hanımı bulunmaktadır. Sosyal güvenlik sistemimizde bu ev hanımları herhangi bir sigortalılık statüsünde yer almamakta ve dolayısıyla emeklilik hakkı elde edememektedir.

Bu Kanun teklifi ile özellikle düşük gelirli hanelerde prim ödeme güçlüğü çekildiğinden ve bir zamanlar sigorta kaydı bulunmasına rağmen şu an sigorta ile bağı bulunmayan düşük gelirli ev hanımlarının emekli aylığı alabilmelerinin önü açılmasıdır.

Kanun Telifinin Metni

Ek Madde 13: Sosyal Güvenlik Kurumun hiç bir bağı olmayan kadınlardan,

  • Evliliklerinde 25 yılı tamamlayanlar
  • Hiç bir şekilde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olanlar

Bu Kanunun 28. maddesinden belirlenen yaş sınırı prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve yine bu Kanunun 88. maddesinde belirlenen prime esas kazançların alt ve üst sınırı çerçevesinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek ya da borçlanarak yaşlılık aylğı almaya hak kazanırlar.

Hak sahiplerinden daha önce ödenmiş süreleri bulunanların bu süreleri hesaplanacak sürelerden mahsup edilecektir.

Hak sahipleri için belirlenen tutarlar talepte bulunmaları halinde taksitle olarak ödenebilir. Bu durumda hesaplanan tutarın tamamı Hazine tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenir. Bu tutar hak sahibi için belirlenen tutarın yarısını geçmemek üzere taksitlendirilebilir. Taksitlendirilen bu tutar her yıl memur maaşlarına uygulanan zam oranı esas alınarak tahsil edilir.

Sonuç olarak, eğer Kanun teklifi komisyonda onaylanırsa 25 yıl evli olup, hiç prim ödemeyen ev hanımları primleri peşin veya taksitle ödeyerek emekli olmaya hak kazanacaklardır.

NOT: Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz